White House considers ban on flights to China amid coronavirus outbreak

Trump yönetimi yetkilileri Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını devam ettiği için Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki uçuşları yasaklamayı düşünüyor.

Yönetim, Çin’e uçuşları askıya alma olasılığını tartıştı. Yetkililer, bazı medya raporlarının inkar edildiğini söyledi.

Konunun hassasiyeti nedeniyle anonimlik isteyen bir Beyaz Saray yetkilisi görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Yetkili, “Beyaz Saray havayollarına telefon etmedi ve ABD ile Asya arasında uçuşların askıya alınmasını bekliyor” dedi.

Bugüne kadar, Çin’de teyit edilen vaka sayısı 4.500’den fazla olan yeni koronavirüs yoluyla 106 kişi öldü.

Salgına bağlı merkez üssü 11 milyon kişilik bir şehir olan Wuhan’dır, ancak basın toplantıları boyunca Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı yetkilileri Çin dışındaki 13 ülkede 60 dava olduğunu, Salı günü de beş vaka ABD’de görüldü.

Çin uçuşlarına yönelik olası bir yasağın tartışılması, CDC ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat tavsiyelerini tüm Çin’i kapsayacak şekilde genişletildiğini duyurdu.

CDC, yolcuların Çin’e zorunlu olmayan tüm seyahatlerden kaçınmasını öneren en yüksek seviyesi olan Pazartesi günü 3. seviye bir seyahat uyarısı yayınladı. Daha önce sadece Wuhan 3 seviyesindeydi. Çin’in geri kalanı, gezginlerin “gelişmiş önlemler uygulamasını” öneren 2. seviye olarak derecelendirildi.

Ayrı bir gelişmede Pazartesi günü, Dışişleri Bakanlığı Çin için kendi seviye 3 alarmını yayınladı ve ABD vatandaşlarını Çin’e seyahatleri “yeniden gözden geçirmeye” çağırdı. Geçen hafta, Wuhan için en yüksek seviye 4 alarmını yayınladı. 4. seviye “Seyahat etme” anlamına gelir.

CDC ayrıca virüs taramasını mevcut beşten 20 havaalanına genişleteceğini açıkladı.

United, Delta, Amerikan havayolları için anlamı

Üç ABD taşıyıcısının ABD’den Çin’e aktarmasız uçuşları var: United, Delta ve American.

United Airlines Salı günü ABD ile Pekin, Hong Kong ve Şanghay arasında Şubat ayının ilk haftasında 24 uçuşun askıya alınacağını açıkladı. Havayolu, ABD’den anakara Çin ve Hong Kong’a günde yaklaşık 12 uçuş gerçekleştiriyor. Planlanan indirim, günde üç veya dört daha az uçuş anlamına gelir.

Delta Air Lines şu anda ABD ile Pekin ve Şanghay arasında günlük altı aktarmasız uçuş gerçekleştiriyor.

American Airlines, Hong Kong, Şanghay ve Pekin’e her gün 10 uçuş gerçekleştirmektedir.

Üç havayolunun hepsi, Çin varış noktalarına seyahat etmek istemeyen gezginler için uçuş feragatleri düzenleyerek, normal ceza olmadan planları ertelemelerine veya iptal etmelerine izin verdi.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüsler, soğuk algınlığından daha şiddetli hastalıklara, pnömoniden MERS olarak bilinen Orta Doğu solunum sendromuna ve ciddi akut solunum sendromuna veya SARS’a kadar hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.Yaygın enfeksiyon belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı ve nefes alma zorluklarını içerir. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon yüksek ateş, böbrek yetmezliği ve ölüme neden olabilir.