19 yıldan beri ilk defa, bir grup bilim insanı yeni bir HIV türü keşfetti. Bu tür, Missouri Üniversitesi ile birlikte araştırılan ve Abbott Laboratories’e dayanan bilgiye göre, küresel HIV salgınının aynı virüs alt tipleri ailesi olan HIV-1’in M Grubu versiyonunun bir parçası.

Bu aslında, 2000 yılında oluşturulan alt tiplerin iyileştirilmesi için kılavuz olarak tanımlanan ilk yeni Grup M HIV ırkı türü. Hastalığın tespitinde kullanılan değerlendirmelerin başarılı olmasını sağlamak için bu virüsün hangi türlerinin dolaşımda olduğunu anlamak çok önemli.

Abbott’taki bir rapor yazarı ve bilim insanı olan Mary Rodgers, “Bu, tanısal değerlendirmeler için gerçek bir zorluk olabilir.” Firma, gezegenin kan dolaşımının yüzde 60’ından fazlasını değerlendirdiğini ve yeni ırkları araştırması ve akışta bulunanları izlemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca “Dünyanın neresinde olursa olsun onu doğru bir şekilde tespit edebildik”. denildi.

Bilim insanlarının bunun yepyeni bir alt tip olduğunu duyurma kabiliyetine sahip olması için, üç örneğinin bağımsız olarak keşfedilmesi gerekiyor. Rodgers, her iki ırk da “oldukça garipti ve farklı ırklarla eşleşmedi” dedi. Kongo’da keşfedilen bir sonraki örnek, bu virüsün anneden çocuğa bulaşmasının önlenmesine yönelik araştırmanın bir parçası olarak 2001 yılında toplanmış. Örnek çok azdı ve her iki yaşlı örnek gibi görünmekle birlikte, bilim adamlarının emin olmak için tüm genomu kontrol etmeleri gerekiyordu. O zaman, bunun yeni alt tip olup olmadığını belirleyen teknoloji yoktu.

Bu yüzden Abbott ve Missouri Üniversitesi’ndeki bilim adamları 2001 örneğini haritalamak ve incelemek için yeni yaklaşımlar geliştirdiler. Rodgers “tıpkı samanlıkta iğne aramak gibi”, derken, “iğneyi mıknatıs kullanarak dışarı çekmek” olduğunu belirtti. Numuneyi tamamen dizileme kabiliyetine sahiptiler, yani tam olarak ne olduğunu tam olarak görüntüleyebildiler ve gerçekte Grup M’nin alt türü L olduğunu belirlediler.

Bu virüsün bu sürümünün vücudu nasıl etkileyeceği belli değil, aksi halde ne olursa olsun farklı davranması gerekir. Mevcut HIV tedavileri çok sayıda virüs ile mücadele edebilir ve bu ilaçların yakın zamanda adlandırılanlarla mücadele edebileceği düşünülmektedir.

Missouri Üniversitesi’nde yapılan açıklamada, araştırma yazarı Prof. Carole McArthur, “Bu keşif, bize HIV salgınını sona erdirmemiz gerektiğini hatırlatıyor, sürekli değişen virüsü düşünmeye devam etmemiz ve gelişimini izlemek için teknolojideki ve araçlardaki en yeni ilerlemeyi uygulamaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.

UNAIDS, HIV virüsünün 2016 yılında 1.8 milyon insana bulaştığını söylüyor.